Od 1997 r. do dnia nagłej śmierci 10.02.2011 roku ks. abp prof. Józef Życiński pełnił na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II funkcję kierownika Katedry Relacji Między Nauką a Wiarą.

 

Podsumowaniem znaczenia Jego pracy naukowej i straty, jakiej doznał KUL może być list, jaki do ks. dr hab. Marka Słomki, pracownika Katedry i wieloletniego sekretarza ks. Arcybiskupa, skierował prof. John F. Haught z Georgetown University w Waszyngtonie:

 

„Trudno wyrazić w słowach jak głęboki smutek czujemy po nadejściu szokującej wiadomości o śmierci Arcybiskupa Józefa. Jesteśmy prawdziwie wstrząśnięci Jego odejściem. Nie znaliśmy Go długo, ale Jego osobiste zalety i sposób, w jaki otworzył dla nas serce w przyjaźni, sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy stracili ukochanego członka swojej rodziny. Strata dla Lublina, Polski i Kościoła jest ogromna. Nikt nie będzie w stanie Go zastąpić. Poprzez szerokie wykształcenie naukowe Arcybiskup pokazywał światu, że można być równocześnie dobrym intelektualistą oraz gorliwym naśladowcą Chrystusa. Myśląc o Polsce, zawsze będziemy pamiętać o tym wyjątkowym człowieku”.

 

 

 

 

 

Zachęcamy do wysłuchania wspomnień o Abpie Józefie Życińskim na stronie www.kul.pl/jozef.zycinski.

 

Z okazji 5. rocznicy śmierci abp. Józefa Życińskiego TV KUL przygotowała i zrealizowała film dokumentalny. Jest on zapisem wspomnień o osobie zmarłego metropolity i naukowca, który był jednocześnie Wielkim Kanclerzem KUL.

 

 

 

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022, godz. 11:34 - Andrzej Zykubek