Lublin, 16 stycznia 2016r.

 

Informacja prasowa

 

Przemysł i nauka chcą ściślej współpracować

W dniu dzisiejszym (16 stycznia 2017r.) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II przedstawiciele nauki, edukacji i biznesu, a także administracji publicznej wspólnie dyskutowali o możliwych synergiach ze wzajemnej współpracy podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Współpraca przemysłu i nauki – klucz do sukcesu”.

Podczas konferencji menedżerowie ze spółek PKN Orlen S.A., Grupa Azoty S.A., PGE Dystrybucja S.A., KGHM Polska Miedź S.A. i PGNIG S.A. zaprezentowali funkcjonujące w ich Spółkach modele współpracy z nauką, dzięki którym innowacyjne rozwiązania mają szansę być efektywnie komercjalizowane. Przedstawiciele biznesu prezentując własne wdrożenia innowacyjnych projektów wspólnie podkreślali, że głównym celem jak przyświeca ich działalności z zakresu badań i rozwoju jest budowanie przewag konkurencyjnych, które podnoszą poziom innowacyjności oferowanych przez nie produktów, usług i technologii.

Na konferencji przedstawiony również został aktualny plan polskiego rządu dla obszaru współpracy przemysłu i nauki. - Działania rządu w obszarze współpracy biznesu i nauki biegną dwutorowo. Oprócz różnych mechanizmów i programów wsparcia innowacyjności w biznesie bardzo ważne jest ograniczanie barier administracyjnych, które zwyczajnie utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. Z drugiej strony równie istotne jest wsparcie polskiej nauki i wprowadzenie zmian w jej finansowaniu tak aby funkcjonowała ona bardziej efektywnie. Dopiero prężny biznes i stojąca na wysokim poziomie nauka we wzajemnej współpracy dadzą efekt innowacji powiedział podczas panelu dyskusyjnego dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL, Wojewoda Lubelski.

 

Konferencji towarzyszyła z prezentacja publikacji Konsorcjum „Współpraca przemysł – nauka. Dobre praktyki”, która ukazała się staraniem Wydawnictwa KUL. Partnerem merytorycznym tej publikacji przedstawiającej zderzenie punktu widzenia praktyków i naukowców jest firma PWC.

„ (…) Ogłoszona przeze mnie strategia dla polskiej nauki za jeden z głównych filarów obrała partnerstwo z biznesem i komercjalizację nauki. Te dwa obszary ludzkiej działalności muszą się nawzajem przenikać, ubogacać, czerpać z unikatowych doświadczeń. Widzę w tej współpracy najlepszą odpowiedź na wątpliwości, które wysuwają niektórzy wobec finansowania innowacyjnych rozwiązań. To prawda – ryzyko jest nieodłącznym elementem każdej nowej idei, bez podjęcia prób nie byłby możliwy rozwój ani w nauce, ani w gospodarce. Obawy przed nim są jednak zrozumiałe i tu z pomocą przychodzi współpraca tych dwóch obszarów. Nauka dostarcza niezbędnej bazy teoretycznej, która może zostać poddana ocenie z praktycznego punktu widzenia, ukonkretnienia przez ekspertów z dziedziny biznesu. W tym przedsięwzięciu nie ma przegranych. (…)” – napisał w liście gratulacyjnym stanowiącym wstęp do tej publikacji Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

 

 *

Konsorcjum przemysłowo-naukowe „Bezpieczeństwo Gospodarcze Polski” powstało z inicjatywy Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL w Lublinie w 2014 r. W jego skład wchodzą: Agencja Rozwoju Przemysłu SA, Fundacja Instytut Badań ADR „Prawo i Gospodarka”, Grupa Azoty S.A., Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, KGHM Polska Miedź S.A., Kredyt Inkaso S.A., PGE Dystrybucja S.A., Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Port Lotniczy Lublin S.A., Union Investment TFI S.A., Urząd Dozoru Technicznego, Wolf Theiss Kancelaria Prawna w Warszawie. Celem Konsorcjum jest podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez budowanie sprawnego systemu gospodarczego i relacji społecznych na wartościach chrześcijańskich i etyce; tworzenie platformy współpracy między nauką i przedsiębiorcami wraz z instytucjami otoczenia biznesu i administracją publiczną; prowadzenie eksperckich analiz przez zespół ekspertów w ramach Think Tanku „Bezpieczeństwo gospodarcze Polski. Instytut dialogu i analiz prawno-gospodarczych” i kształcenie na potrzeby gospodarki.

 

 Wybrane relacje w mediach:

 

http://lublin.tvp.pl/28641011/16-stycznia-2017

 

https://www.youtube.com/watch?v=3xDVNHFgMX8

 

http://lublin.tvp.pl/28645755/16-stycznia-2017

 

Relacja w Radiu Centrum:

http://ovh.to/nCcFtNa
 

Autor: Piotr Sławicki
Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017, godz. 10:05 - Włodzimierz Broński