Józef Życiński - Transcendencja i naturalizm

 

  • Jakie jest miejsce człowieka we wszechświecie w odniesieniu do Boga?
  • Jakie są możliwości i potrzeby poznawcze człowieka?
  • Czy istnieje konflikt między badaniami teologii i nauk przyrodniczych?

 

18 marca 2014 r. na Zamku Lubelskim odbyło się spotkanie wokół wydanej pośmiertnie książki abp. Życińskiego pt. Transcendencja i naturalizm.

 

Relacje: Gość Niedzielny, TVP Lublin


- Porządkując materiały zmarłego abp. Józefa natknąłem się w jego komputerze na zapiski wykładów, jakie przygotowywał do wygłoszenia na KUL. Materiałów było całkiem sporo. Miał z nich powstać wykład monograficzny. Wysłałem je z zapytaniem co z tym zrobić do prof. Hellera, on przeczytał i powiedział krótko "drukujemy". Tak powstała książka, wokół której się dziś spotykamy - mówił ks. Tomasz Adamczyk ostatni sekretarz abp. Józefa Życińskiego.


Choć człowiek od zawsze szuka odpowiedzi na pytania o początki, sens i cel swojego istnienia, nabywając wiedzę i doskonaląc narzędzia, poszukiwania te nadal są fascynujące. Właściwa każdemu z nas natura badacza każe nam przeszukiwać dostępną rzeczywistość w nadziei na zrozumienie Bożych zamysłów. Książka jest przewodnikiem po tej wędrówce, pokazującym poprzez dokonania filozofów i przyrodników jak silna i intelektualnie owocna jest ludzka potrzeba sensu, ładu i piękna. To pochwała rozumu jako narzędzia zdolnego odczytywać Bożą obecność w świecie i świadectwo przekonania, że wiara i rozum wspólnie służą człowiekowi w odnalezieniu swojego miejsca we wszechświecie i że nie ma między nimi konfliktu.

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014, godz. 08:07 - Andrzej Zykubek