Assef Salloom, Hamida Alsayed i ich syn Adam
Autorem zdjęcia jest ks. Rafał Pastwa/Photo Gość

 

Assef Salloom przyjechał do Polski wiosną 2013 roku, uciekając ze swoją żoną Hamidą i trzymiesięcznym synem z objętej wojną Syrii. Dzięki swojej determinacji zapisał się na prowadzone po angielsku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II studia magisterskie na kierunku European Studies i skończył je z wyróżnieniem jako najlepszy student na roku. W trakcie swoich studiów brał udział w kilkunastu wydarzeniach (na Uniwersytecie i poza nim) poświęconych sytuacji na Bliskim Wschodzie.

 

Po skończeniu studiów magisterskich został przyjęty na studia doktoranckie prowadzone po angielsku na Wydziale Filozofii KUL, gdzie aktywnie angażuje się w życie naukowe i kulturalne społeczności uniwersyteckiej.

 

Assef Salloom łączy studia z bogatą działalnością społeczną, artystyczną
i pozarządową. Został wyróżniony w konkursie na wolontariusza roku przez Centrum Wolontariatu. Na szacunek zasługuje również fakt, że łączy studia z pracą w organizacji pozarządowej. Jest redaktorem serwisu www.LoginLublin.pl. skierowanego do studentów cudzoziemców z Lublina w ramach Lubelskiej Regionalnej Sieci Wsparcia Imigrantów.

 

W czasach zainteresowania mediów sprawami Syrii, przypadek Assefa Sallooma może pokazywać jak niebezpieczne jest generalizowanie i przypisywanie wszystkim uchodźcom z tego regionu negatywnych motywacji. Assef w ciągu dwóch lat pobytu w Polsce stał się ambasadorem sprawy syryjskiej, co potwierdza zainteresowanie mediów jego osobą.

 

Artykuły i wywiady

 

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016, godz. 12:33 - Andrzej Zykubek