Kryzys Zachodu – kryzys wartości

 

Wiele się dziś mówi na temat kryzysu, zarówno w skali lokalnej, jak i międzynarodowej czy wręcz globalnej. Najczęściej na plan pierwszy wysuwana jest ekonomia (inflacja), polityka (walka mocarstw o dominację) lub wręcz konflikt zbrojny (wojna). I jest to podejście słuszne, ale nie wystarczające. Obok wymienionych obszarów konfliktu są jeszcze inne i to znacznie głębsze, choć może mniej nagłaśniane. Chodzi o kryzysy w zakresie podstawowych dziedzin kultury takich jako nauka, etyka, polityka, sztuka, technika, edukacja czy religia, nie mówiąc o potężnych sporach ideologicznych, które sięgają co najmniej XIX w., jak różne typy socjalizmu, komunizmu, liberalizmu, ale i anarchizmu czy wręcz nihilizmu.

 

Można odnieść wrażenie, że świat trzęsie się w posadach, a ludzkość straciła orientację, czyli jest w stanie kryzysu. Nasze sympozjum ma pomóc w odzyskaniu tej orientacji i dlatego sięgamy szerzej niż powtarzane ciągle narracje, które nie potrafią wyjść poza sprawy przyziemne i doraźne. By skutecznie działać, musimy najpierw wiedzieć, co jest czym, a więc jakie idee leżą u podłoża współczesnego kryzysu, a to jest już domena przyjętej wizji kultury i cywilizacji. Dlatego też do udziału w naszym sympozjum zaprosiliśmy prelegentów reprezentujących różne dziedziny humanistyki, na czele z filozofią klasyczną. Do uczestnictwa zapraszamy wszystkich, którzy chętnie łączą intelektualną dociekliwość z troską o naszą przyszłość.

 

Zapraszamy do udziału w Sympozjum, które odbędzie się zdalnie na platformie TEAMS w dniu 17 listopada 2022 r. (czwartek). Sympozjum organizuje Katedra Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki KUL, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Katedra Historii Filozofii UKSW, Fundacja „Klasyczna Szkoła Filozofii im. O. Jacka Woronieckiego”, Rockhurst Jesuit University, Kansas City, Missouri (USA) oraz Liceum Klasyczne im. Papieża Jana Pawła II w Ostrołęce. Będzie to już XXIII Międzynarodowe Sympozjum z cyklu Przyszłość Cywilizacji Zachodu na temat Kryzys Zachodu – kryzys wartości.

 

Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie www.kul.pl/cywilizacja.

 

Prof. Dr hab. Piotr Jaroszyński

Kierownik Katedry Filozofii Kultury
i Podstaw Retoryki KUL

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022, godz. 13:11 - Andrzej Zykubek