Miło nam poinformować, że 24 kwietnia 2016 r. podczas Obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w Lublinie został wręczony prof. Henrykowi Kieresiowi złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenie wręczyła wiceminister Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Prof. Henryk Kiereś od lat siedemdziesiątych jest związany z Wydziałem Filozofii KUL. Przez szereg lat, do przejścia na emeryturę, kierował Katedrą Filozofii Sztuki. Zajmuje się teorią poznania, filozofią społeczną, filozoficznymi podstawami kultury oraz najnowszymi trendami w filozofii. Należy do Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Towarzystwa Naukowego KUL i Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu. Jest członkiem Komitetu Naukowego Powszechnej Encyklopedii Filozofii i Przewodniczącym Komitetu Naukowego Encyklopedii „Białych Plam”.

 

Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

 

 

Szanowny Panie Profesorze,

serdecznie gratulujemy tego wyjątkowego wyróżnienia!

 

 

 

Więcej na http://moje.radio.lublin.pl/prof-henryk-kieres-odznaczony-z…

 

- Prof. Kiereś został wyróżniony za wskazywanie trwałych punktów i za refleksję, która pozwala uporządkować chaos poznawczy i pojęciowy w naszych czasach - mówi wiceminister Zwinogrodzka. – I właśnie taką refleksję profesor Kiereś od lat, a raczej dziesięcioleci, prowadzi. I to ma wielką wartość nie tylko dla jego słuchaczy i czytelników, ale także dla wszystkich współczesnych...

 

Zdaniem wiceminister Zwinogrodzkiej nasze czasy będą kiedyś opisane jako okres kryzysu w obrębie kultury europejskiej. Jak podkreśla prof. Henryk Kiereś - kultura jest naszym sposobem bycia w świecie. Obejmuje całe ludzkie życie w całej jego rozciągłości i w jakiś sposób je kształtuje…

 

Zob. także materiał TVP3 Lublin Prestiżowe wyróżnienie. Gloria Artis dla prof. Kieresia

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu Polskie Radio Lublin, fot. Wojciech Jargiło.

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020, godz. 19:21 - Andrzej Zykubek