Wyjście z niewoli ku wolności nie jest wędrówką abstrakcyjną. Aby nasz Wielki Post był również konkretny, pierwszym krokiem jest pragnienie widzenia rzeczywistości. Kiedy w krzewie gorejącym Pan przyciągnął Mojżesza i przemówił do niego, natychmiast objawił się jako Bóg, który widzi, a przede wszystkim słyszy: „Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemięzców, znam więc jego uciemiężenie. Zstąpiłem, aby go wyrwać z ręki Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód” (Wj 3, 7-8). Również dzisiaj, wołanie jakże wielu uciskanych braci i sióstr dociera do nieba. Zadajmy sobie pytanie: czy dociera również do nas? Czy nami wstrząsa? Czy nas porusza? Wiele czynników oddala nas od siebie, zaprzeczając braterstwu, które w sposób naturalny nas łączy.

 

Papież Franciszek, Orędzie na Wielki Post 2024

 

 

 

Szanowni Państwo,

 

to wyjście z niewoli ku wolności, które Jezus umożliwił dla każdego z nas w Noc Paschalną, ponawiamy każdego roku. Każdej Wielkiej Soboty dokonuje się przejście od śmierci do życia, od niewoli do wolności, od smutku do radości.

W imieniu władz Wydziału Filozofii życzę całej społeczności Wydziału Filozofii oraz wszystkim naszym przyjaciołom takiego konkretnego przejścia tu i teraz od naszych mniejszych lub większych niewoli do wolności! Niech Zmartwychwstały podaje nam rękę w tych wszystkich sprawach trudnych, z którymi po ludzku nie potrafimy sobie poradzić. Życzymy też radości świętowania w gronie osób bliskich, pokoju i odnowienia naszych relacji!

 

 

Marek Lechniak

Dziekan Wydziału Filozofii KUL

 

Wielkanoc 2024

 

 

 

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024, godz. 00:46 - Andrzej Zykubek