Szanse i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) będą tematem III edycji Areopagu Uniwersytetów – zainicjowanego przez KUL cyklu debat dotyczących wyzwań współczesnego świata i człowieka. Pierwsza debata w ramach nowej edycji odbędzie się na KUL już w najbliższy piątek, 16 lutego 2024 r. Wezmą w niej udział rektorzy i eksperci z  KUL, UW, UJ, UAM. Wydarzenie będzie transmitowane na stronie uniwersytetu oraz w mediach społecznościowych.

 

W ostatnich latach sztuczna inteligencja z tematu, który interesował jedynie naukowców lub był obecny w literaturze science fiction, stała się zagadnieniem dotykającym niemal każdego człowieka. Postęp technologii opartej na AI jest widoczny dla każdego dzięki choćby takim aplikacjom, jak ChatGPT. Sztuczna inteligencja znajduje coraz więcej zastosowań, a wszystko wskazuje, że jej wpływ na życie człowieka będzie nadal rosnąć. Nie ulega wątpliwości, że najbliższe lata będą niezwykle ważne w rozwoju sztucznej inteligencji. Już wkrótce AI będzie mogła m.in. dokładnie odpowiadać na złożone zapytania, a zaawansowane boty obsługi klienta będą mogły interpretować emocje i intencje użytkownika. Dynamiczny rozwój możliwości AI i coraz szersze jej zastosowanie przyniosą wiele wyzwań dotyczących etyki czy prawa, spowodują również ewolucję rynku pracy – według szacunków banku inwestycyjnego Goldman Sachs zautomatyzowanych może zostać nawet 300 milionów miejsc pracy na świecie. Niewątpliwie stoimy na progu rewolucji, która zmieni nasz świat nie do poznania.

 

Rozwój sztucznej inteligencji niesie ze sobą nie tylko wielkie możliwości, ale też zagrożenia, stąd rektorzy uniwersytetów współtworzących Areopag właśnie temu tematowi postanowili poświęcić III edycję cyklu. Punktem wyjścia do dyskusji podczas piątkowej debaty będzie definicja AI. – Chcemy porozmawiać również o zastosowaniach sztucznej inteligencji, zwłaszcza w obszarze edukacji, a także o wyzwaniach etycznych i moralnych, jakie z sobą niesie – podkreśla dr hab. Robert Szwed (KUL), który poprowadzi debatę.

Debata rozpocznie się w piątek 16 lutego 2024 r. o godz. 16.00 w Centrum Transferu Wiedzy KUL (aula CTW-113) i będzie transmitowana na stronie uniwersytetu oraz w mediach społecznościowych.

 

 

 

 

W debacie udział wezmą:

DraganProf. dr. hab. Andrzej Dragan (UW) wykłada na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz jako profesor wizytujący na Narodowym Uniwersytecie Singapuru. Jest specjalistą z zakresu fizyki kwantowej, autorem m.in. Kwantechizmu, czyli klatki na ludzi, a także wielu prac dotyczących optyki kwantowej, relatywistycznej teorii informacji kwantowej, teorii względności, kwantowej teorii pola w zakrzywionych czasoprzestrzeniach. Jest także znanym fotografem, twórcą muzyki, reklam i teledysków.

 

jassemProf. dr hab. Krzysztof Jassem (UAM) to informatyk, dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji UAM oraz kierownik Zakładu Sztucznej Inteligencji na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Jest także współzałożycielem i dyrektorem operacyjnym firmy Laniqo – spółki spin-off UAM. Jego zainteresowania koncentrują się wokół tłumaczenia automatycznego i modeli języka. Jest także trzykrotnym mistrzem świata w brydżu sportowym oraz autorem kilkunastu książek brydżowych.

 

Prof. dr hab. Piotr Kulicki (KUL) specjalizuje się w logice i podstawach informatyki, jest dyrektorem Instytutu Filozofii KUL oraz profesorem w Katedrze Podstaw Informatyki. Studiował filozofię na KUL i informatykę na Uniwersytecie w Oxfordzie (Wadham College). Głównymi przedmiotami jego zainteresowań są: sztuczna inteligencja, logika stosowana w systemach informatycznych  i projektowanie inteligentnych systemów informatycznych. Jeden z twórców kierunku sztuczna inteligencja na KUL.

 

podolakDr hab. Igor Podolak (UJ) jest informatykiem, adiunktem w Instytucie Informatyki i Matematyki Komputerowej UJ. Specjalizuje się w data mining, sieciach neuronowych, sztucznej inteligencji oraz systemach informatycznych. Był inicjatorem powstania na UJ Grupy Metod Uczenia Maszynowego GMUM. Bierze udział w interdyscyplinarnych projektach, łączących neuronaukę i informatykę, a także prowadzących badania nad projektowania leków z wykorzystaniem złożonych sieci neuronowych.

 

SzwedDr hab. Robert Szwed (KUL) jest medioznawcą, adiunktem w Katedrze Kultury Medialnej, obecnie pełni funkcję rzecznika prasowego KUL. W obszarze jego zainteresowań naukowych znajdują się opinia publiczna i dyskurs publiczny, metodologia badań społecznych, komunikacja polityczna. Jest autorem i redaktorem książek z zakresu komunikacji społecznej, opinii publicznej, tożsamości  oraz metodologii. 

 

 

ochabDr Jeremi Ochab (UJ) jest adiunktem w Instytucie Fizyki Teoretycznej, członkiem Centrum Badań Układów Złożonych im. Marka Kaca UJ oraz Grupy Stylistyki Obliczeniowej, a także Rady Naukowej Jagiellońskiego Centrum Humanistyki Cyfrowej UJ. Prowadzi badania w obszarach metod analizy danych, neuronauki oraz stylometrii. Jego główne zainteresowania naukowe to interdyscyplinarne zastosowania narzędzi obliczeniowych wyrosłych z fizyki i uczenia maszynowego.

 

Główną ideą Areopagu Uniwersytetów, któremu patronuje KRASP – Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, jest prowadzenie debaty publicznej o wyzwaniach współczesności w przestrzeni uniwersyteckiej. To inicjatywa środowiska akademickiego czterech uczelni – Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Podczas I edycji Areopagu Uniwersytetów, eksperci omawiali zagadnienia dotyczące pandemii COVID-19, koncentrując się na problematyce systemu wartości, granic etycznych medycyny, relacji społecznych i problemów gospodarczych. Tematyką II edycji była wojna, głównie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, z wszystkimi tego konsekwencjami dla Polski i świata m.in. prawnymi, społecznymi i gospodarczymi.

 

 

 

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024, godz. 16:58 - Andrzej Zykubek