Dokumentem nadrzędnym do procedury jest:

oraz

 

 

Warunki nadania stopnia doktora nauk teologicznych, przewody doktorskie otworzone po 30.04.2019 r.:

  1. Posiadania tytułu zawodowego magistra równorzędny lub dyplom dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała;
  2. Licencjat kościelny;
  3. Uzyskanie efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 Polskiej Ramy Kwalifikacji – potwierdzane przez szkołę doktorską lub w inny sposób;
  4. Efekty uczenia się w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego są potwierdzone certyfikatem lub dyplomem ukończenia studiów, poświadczającymi znajomość tego języka na poziomie biegłości językowej co najmniej B2;
  5. Rozprawa powinna być przygotowana w języku polskim. Za zgodą rady instytutu rozprawa doktorska może być przygotowana w języku obcym.
  6. Zdanie egzaminu doktorskiego z dyscypliny podstawowej.
  7. Przedstawienie i obrona rozprawy doktorskiej.

Kandydat w dorobku posiada co najmniej:

  1. artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach
    z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie MNiSW lub
  2. monografię naukową wydaną przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie wydawnictw MNiSW albo rozdział w takiej monografii.

Postępowanie w sprawie nadania stopnia naukowego doktora wszczyna rada INT na wniosek osoby ubiegającej się o nadanie stopnia naukowego.

  • Wniosek składa się do Dyrektora Instytutu Nauk Teologicznych.
  • Do wniosku załącza się rozprawę doktorską wraz z pozytywną opinią promotora.
  • Promotor sporządza pisemna opinię na temat przedłożonej rozprawy doktorskiej oceniając, czy rozprawa spełnia wymogi określone w Ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. (Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Art. 187).  
  • Doktorant składa w Sekretariacie Wydziału Teologii oświadczenie o samodzielności pracy (oświadczenie), egzemplarz rozprawy doktorskiej w formie termobindowanej (z przezroczystą        okładką, druk dwustronny) wraz z nagraną w formacie pdf. pracą doktorską na płycie CD w twardej oprawie. Na płycie CD powinny znaleźć się te same informacje, co na stronie tytułowej rozprawy.Na stronie tytułowej, wersji termobindowanej pracy doktorskiej ma znaleźć się odręczny podpis promotora wraz z informacją: praca została przyjęta.
  • Doktorant przesyła do Sekretariatu Wydziału Teologii załączniki do Repozytorium Instytucjonalnym  KUL (załączniki). Załączniki powinny zostać podpisane i przesłane w formie pdf. oraz w formie edytowalnej doc./word, na adres mailowy: hanna.wasilewska@kul.pl
  • Do rozprawy doktorskiej dołącza się streszczenie w języku angielskim, a do rozprawy doktorskiej przygotowanej w języku obcym również streszczenie w języku polskim (podpisany dokument w formie pdf. powinien zostać przesłany na adres mailowy: hanna.wasilewska@kul.pl)
  • Ocena wniosku jest dokonywana podczas posiedzenia Rady Instytutu bądź komisji.
  • Rada Instytutu Nauk Teologicznych, po złożeniu kompletnej rozprawy doktorskiej, powołuje Komisję doktorską i 3 recenzentów (pobierz wzór podania). Podanie składa promotor rozprawy doktorskiej.
  • Promotor składa do Dyrektora Instytutu podanie o powołanie przewodniczącego Komisji egzaminu wewnętrznego oraz publicznej obrony doktoratu (pobierz wzór podania).
  • Komisja doktorska składa się z:
    1) przewodniczącego wskazanego przez dyrektora instytutu spośród członków rady instytutu, którzy posiadają tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego;
    2) czterech członków powołanych przez radę instytutu w głosowaniu tajnym spośród swoich członków posiadających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego;
    3) trzech recenzentów;
    4) promotora.
  • Komisja doktorska dokonuje w toku postępowania następujących czynności:
    a) dokonuje weryfikacji spełnienia przez kandydata wymagań;
    b) przeprowadza egzamin doktorski;

c) decyduje o dopuszczeniu rozprawy doktorskiej do publicznej obrony – po otrzymaniu co najmniej 2 pozytywnych recenzji i zapoznaniu się z opinią promotora;

d) przeprowadza obronę rozprawy doktorskiej.

e) przygotowuje projekt uchwały w sprawie nadania stopnia naukowego doktora

Uniwersytet, nie później niż 30 dni przed wyznaczonym dniem obrony rozprawy doktorskiej, udostępnia w BIP na swojej stronie podmiotowej rozprawę doktorską będącą pracą pisemną wraz
z jej streszczeniem oraz recenzje.

  • Rozprawa doktorska podlega sprawdzeniu przed obroną z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego.
  • Egzamin doktorski z przedmiotu głównego odbywa się w trybie on-line za pomocą programu MS Teams lub ZOOM. Wybór programu zależy od przewodniczącego Komisji (jest to podyktowane sytuacją epidemii COVID-19).

 

 

OBRONA DOKTORSKA:

  • obrona odbywa się na otwartym posiedzeniu komisji doktorskiej z udziałem recenzentów i promotora
  • co najmniej jeden recenzent musi być obecny na posiedzeniu
  • w toku posiedzenia komisji doktorskiej dopuszcza się korzystanie ze środków komunikacji na odległość (wideokonferencji)

 

Przebieg publicznej obrony:

  1. Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia naukowego przedstawia główne założenia rozprawy doktorskiej w formie autoreferatu.
  2. Następnie recenzenci przedstawiają swoje recenzje. W przypadku nieobecności recenzenta przewodniczący komisji doktorskiej zarządza odczytanie recenzji.
  3. Po przedstawieniu recenzji osoba ubiegająca się o nadanie stopnia naukowego odpowiada na sformułowane w nich pytania i uwagi.
  4. Następnie odbywa się dyskusja, w której mogą zabierać głos wszyscy obecni na posiedzeniu.
  5. Dyskusję kończy wypowiedź ubiegającego się o stopień naukowy.
  6. Po zakończeniu dyskusji rozpoczyna się część niejawna posiedzenia komisji, w trakcie której odbywa się dyskusja nad przebiegiem obrony, a następnie głosowanie co do przyjęcia obrony.
  7. Uchwała w przedmiocie nadania stopnia naukowego doktora podejmowana jest przez radę instytutu w głosowaniu tajnym i zapada bezwzględną większością głosów oddanych przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby osób uprawnionych do głosowania. Do głosowania są uprawnieni członkowie rady instytutu będący profesorami i profesorami uczelni
  • Obrona publiczna doktoratu odbywa się w trybie on-line za pomocą programu MS Teams/ ZOOM, hybrydowo lub stacjonarnie w C-1031 z zachowaniem wytycznych BHP w sytuacji epidemii COVID-9.
  • Doktorant jest zobowiązany do złożenia ankiety doktoracie tzw. - SYNABA (do 14 dni po obronie publicznej) – plik należy wysłać w formie edytowalnej (doc.) oraz podpisany w formie pdf.

 

Etap końcowy postępowania doktorskiego:

  • Konieczność zakończenia postępowania do 31 grudnia 2022 roku (przedłużenie postępowań ze względu na epidemię COVID 19) Art. 179. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przepisy przejściowe i dostosowujące.
  • Nadanie stopnia doktora następuje na drodze podjętej uchwały przez Radę Instytutu Nauk Teologicznych, które kończy postępowanie.
  • Uchwała o nadaniu stopnia doktora może być podjęta najpóźniej na posiedzeniu Rady Instytutu Nauk Teologicznych na początku grudnia 2022 roku.
  • Bezpiecznym terminem jest złożenie kompletnej rozprawy doktorskiej najpóźniej na początku czerwca 2022 roku.
  • Nie ma możliwości przedłużenia studiów doktoranckich po 2022 roku.

 



Koszty przeprowadzenia przewodów doktorskich oraz postępowań habilitacyjnych nie będących doktorantami Wydziału Teologii ani pracownikami KUL określa Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Zarządzenie nr ROP-0101-8/19 Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 24 stycznia 2019 r. , które określa koszty pośrednie na poziomie 50% kosztów bezpośrednich.

Zasady wniesienia opłaty określa umowa zawarta z ubiegającym się o nadanie stopnia naukowego.

Autor: Ewa Zięba
Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021, godz. 08:57 - Ewa Zięba