Sekcja Historii Prawa działa w ramach Koła Naukowego Studentów Prawa KUL
od 26 lutego 2020 r.

Opiekunem naukowym Sekcji jest dr Judyta Dworas-Kulik pracownik Katedry Historii Ustroju i Prawa KUL.

Koordynatorem Sekcji w roku akademickim 2023/2024 jest Pani Klaudia Prendota.

 

 

 

Więcej informacji na temat działań Sekcji pod linkiem:

https://www.facebook.com/Sekcja-Historii-Prawa-KNSP-KUL-102492688027392

 

 

Wybrane wydarzenia organizowane przez
Sekcję Historii Prawa KNSP KUL:

 

 

 

wydzial_prawa_prawa_kanonicznego_i_administracji_we_wspolpracy_z_sekcja_historii_prawa_knsp_kul_zapraszaja_do_udzialu_w_1

 

 

 

Sekcja Historii Prawa KNSP KUL

 

 

w imieniu organizatorów ma zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału

w

Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

 

konkurs historyczno-prawny WPPKiA KUL

"100 - lecie bankowości centralnej"

 

 

Nawiązując do okrągłej rocznicy utworzenia w 1924 r. Banku Polskiego SA jako banku centralnego II RP, Organizatorzy postanowili uczcić to wydarzenie zapraszając uczniów klas III szkół ponadpodstawowych (przyszłych klas maturalnych) do udziału w konkursie wiedzy historyczno-prawnej. Dążąc do realizacji tego celu tematyka konkursu będzie dotyczyła reformy walutowo-skarbowej Władysława Grabskiego, genezy bankowości centralnej w międzywojennej Polsce oraz powstania, organizacji i działalności Banku Polskiego, aż do utworzenia w 1945 r. Narodowego Banku Polskiego. Tematy wystąpień w drugim etapie konkursu mogą odnosić się również do implikacji prawno-gospodarczych z okresu późniejszego, tj. Polski Ludowej lub III RP.  

 

 

W celu przystąpienia do konkursu, należy zgłosić swoje uczestnictwo do dnia 15 kwietnia 2024 r. Pierwszy etap konkursu odbędzie się 22 kwietnia 2024 r. za pośrednictwem platformy MsTeams, zaś etap drugi odbędzie się 24 maja 2024 r. na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie o indeksy na kierunek prawo. Trzech laureatów zostanie przyjętych na studia prawnicze z pominięciem procedury kwalifikacyjnej.

 

 

regulamin-konkursu-historycznego_-prawnego

karta-zgloszeniowa-do-konkursu_historyczno-prawnego DOC

karta-zgloszeniowa-do-konkursu_historyczno-prawnego PDF

 

Polecana literatura na I etap konkursu dostępna pod poniższymi linkami:

* NBP - z dziejów gospodarczych Polski

* Zarys historii polskiej bankowości centralnej (s. 18-34)

* Działalność Banku Polskiego SA (s. 23-43)

 

akty prawne:

Ustawa z dnia 11 stycznia 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, Dz.U. 1924 nr 4 poz. 28

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 stycznia 1924 r. w przedmiocie systemu monetarnego, Dz.U. 1924 nr 7 poz. 65

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 stycznia 1924 r. w przedmiocie ustanowienia statutu dla banku emisyjnego, Dz.U. 1924 nr 8 poz. 75

Ustawa z dnia 19 grudnia 1931 r. o zatwierdzeniu zmian statutu Banku Polskiego, Dz.U. 1931 nr 112 poz. 883

Ustawa z dnia 24 marca 1939 r. o zatwierdzeniu zmian statutu Banku Polskiego, Dz.U. 1939 nr 23 poz. 142

Obwieszczenie Ministra Skarbu z dnia 28 listopada 1927 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu statutu Banku Polskiego, Dz.U. 1927 nr 113 poz. 966

Obwieszczenie Ministra Skarbu z dnia 30 lipca 1936 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu statutu Banku Polskiego, Dz.U. 1936 nr 62 poz. 455

Obwieszczenie Ministra Skarbu z dnia 2 maja 1939 r. o ogłoszeniu jednolitego tekstu statutu Banku Polskiego, Dz.U. 1939 nr 46 poz. 296

 

Kamil Kolasiński - opiekun konkursu (kamilkolasinski21@gmail.com)

Sekcja Historii Prawa KNSP KUL

 

***********************************************************

 

 

 

seminaria_grafika_1

 

 

Sekcja Historii Prawa KNSP KUL,

Szkoła Prawa Polskiego i Europejskiego Uniwersytetu Lwowskiego

oraz Towarzystwo Naukowe Wydziału Prawa Uniwersytetu Lwowskiego

 

mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w

polsko-ukraińskich seminariach naukowych

pod hasłem „Ewolucja ustroju i prawa w XX w.”

 

Udział w międzynarodowych seminariach naukowych jest bezpłatny. Zgłoszenia uczestnictwa lub pytania dotyczące wydarzenia (danego wykładu) można kierować do:
 
dr Judyty Dworas-Kulik (Polska): judyta.dworas-kulik@kul.pl
dr Krystyny Moriaк-Protopopovej (Ukraina): khrystyna.moryak-protopopova@lnu.edu.ua
lub Koordynatora Sekcji Historii Prawa KNSP KUL - Klaudii Prendoty: klaudiaprendota@student.kul.pl

 

Cykl sześciu otwartych seminariów międzynarodowych, które będą odbywały się w okresie od marca do grudnia 2024 r. (online na MS TEAMS) rozpocznie się 13 marca 2024 r. o godz. 19.30 wykładem Pana Doktora Michała Bednarczyka - Pracownika Katedry Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL). Temat wystąpienia Pana Doktora będzie dotyczył Centralnej Komisji Kontroli Partyjnej jako organu dyscyplinarnego Polskiej Partii Robotniczej w latach 1945-1948.

 

 
Terminy kolejnych spotkań naukowych online odbywających się w języku polskim:
 
17 kwietnia 2024 r. - Śledztwo w sprawie przestępstw w Galicji w okresie międzywojennym (przypadki poważne, wesołe i tragiczne).
Prelegent: Krystyna Moriaк-Protopopova- doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Historii Państwa, Prawa i Doktryn polityczno-prawnych na Wydziale Prawa Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie
 
15 maja 2024 r. - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 22 stycznia 2019 r., C-193/17, Cresco Investigation GMBH v. Markus Achatzi jako przejaw funkcjonowania zasady równości w prawie Unii Europejskiej.
Prelegent: Aneta Abramowicz - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Wyznaniowego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
 
16 październik 2024 r. - Reforma administracji publicznej na Ukrainie w czasie stanu wojennego.
Prelegent: Roman Szandra - doktor nauk prawnych, adiunkt Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansowego. Prodziekan Wydziału Prawa Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie.
 
20 listopada 2024r. - Morderczynie z Domu Karnego w Fordonie (analiza archiwalnych akt sądowych z okresu międzywojennego).
Prelegent: Judyta Dworas-Kulik - doktor nauk prawnych, adiunkt Katedrze Historii Ustroju i Prawa na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
 
11 grudnia 2024 r. - Iwan Franko „przestępca” polityczny.
Prelegent: Marjana Szupjana- doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego і Кryminologii na Wydziale Prawa Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie.
 
Bieżące informacje będziemy umieszczać w zakładce "Dyskusja" (wydarzenie FB: https://fb.me/e/7fvTXYVHH) oraz na profilu FB Sekcji Historii Prawa KNSP KUL!
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w poszczególnych wykładach.

 

 

Klaudia Prendota

Koordynator Sekcji Historii Prawa KNSP KUL

 

***********************************************************

 

grafika_dzieje_bankowosci_2024

 

 

 

Sekcja Historii Prawa KNSP KUL

 

 

w imieniu organizatorów ma zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału

w

 

IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Z dziejów bankowości – w setną rocznicę powstania Banku Polskiego S.A.”
 
konferencja naukowa odbędzie się dnia 17 maja 2024 r. w Radomiu na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego.
 
Więcej informacji o konferencji oraz formularz zgłoszeniowy dostępne pod linkiem: https://www.kul.pl/cykl-ogolnopolskich-konferencji-naukowych-pt-z-dziejow-bankowosci,art_74111.html
 
Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/5nybYwEAK

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

 

 

Julia Michałek - Członek Komitetu Organizacyjnego,

Sekcja Historii Prawa KNSP KUL

 

 

***********************************************************

 

 

 

 

Sekcja Historii Prawa KNSP KUL

 

zaprasza uczniów partnerskiej Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie do udziału w konkursie plastycznym pt. "Jan Paweł II - przyjaciel młodzieży."

 

 Głównym celem konkursu jest przybliżenie postaci Wielkiego Polaka - Jana Pawła II oraz jego zainteresowanie życiem i działalnością, a w szczególności relacji Ojca Świętego z młodzieżą. Papież Polak dał się poznać jako kapłan wspierający i rozumiejący młodzież.
 
Zadaniem uczniów w obydwu kategoriach wiekowych będzie stworzenie pracy plastycznej przedstawiającej osobę św. Jana Pawła II jako patrona młodzieży. Pracę mogą być wykonane ze wszystkich dostępnych materiałów plastycznych (farb, kredek, mazaków itp.). Przewidujemy rozdanie nagród w dwóch kategoriach wiekowych (od 6-9 oraz od 10-14 lat).
 
Finał konkursu odbędzie się dnia 5 czerwca 2023 r. 
 
 

Lena Szymańska

Koordynator Sekcji Historii Prawa KNSP KUL

 

***********************************************************

 

 

 

 

Sekcja Historii Prawa KNSP KUL

 

 

w imieniu organizatorów ma zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału

w

konkursie historycznym pt. ,,Polska droga do niepodległości’’ organizowanym przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji we współpracy z Sekcją Historii Prawa Koła Naukowego Studentów Prawa KUL.

 

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych w mieście Lublinie oraz do uczniów szkół partnerskich Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL z innych miast. Celem konkursu jest zachęcenie do spoglądania w przeszłość oraz zgłębianie wiedzy o wielkich Polakach i ich czynach, które miały wpływ na kształtowanie się losów naszej Ojczyzny od 1795 roku do 1918 roku. Organizatorom konkursu nie tylko zależy na krzewieniu wśród polskiej młodzieży postaw patriotycznych oraz aktywności obywatelskiej, ale także na kształtowaniu pozytywnych wartości takich jak szacunek oraz tolerancja, które wykazujemy wobec drugiego człowieka.

 

Konkurs obejmuje okres od 1795 roku do 1918 roku historii Polski oraz jest realizowany w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na rozwiązaniu testu składającego się z 20 pytań jednokrotnego wyboru, na podstawie tekstu Jerzego Bracisiewicza pt. ,,Polska droga do niepodległości’’. Drugi etap polega na odpowiedzeniu na pytania otwarte, które dotyczą sytuacji Polaków podczas zaborów.

 

W celu przystąpienia do konkursu, należy zgłosić swoje uczestnictwo do dnia 12 kwietnia 2023 r. Pierwszy etap konkursu odbędzie się 24 kwietnia 2023 r. za pośrednictwem platformy MsTeams, zaś etap drugi odbędzie się 29 maja 2023 r. na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

 

Serdecznie zapraszamy i wierzymy, że zechcą Państwo przyłączyć się do podjętych przez nas działań związanych z chęcią pogłębiania wiedzy historycznej wśród młodzieży.

                                                    

Lena Szymańska

Koordynator Sekcji Historii Prawa KNSP KUL

 

Więcej informacji znajdziesz pod linkiem: wydarzenie FB

 

regulamin-konkursu-historycznego

karta-zgloszeniowa-do-konkursu

 

***********************************************************

plakat

 

Sekcja Historii Prawa KNSP KUL

 

 

w imieniu organizatorów ma zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału

w

 

Międzynarodowej Konferencji Naukowej
pt. „Znaczenie konstytucji w dziejach Polski i świata”.

 

Konferencja odbędzie się dnia 22 kwietnia 2021 r. w formie on-line. Osoby zainteresowane udziałem biernym w konferencji proszone są o kontakt z koordynatorem Sekcji Danielem Majchrzakiem (daniel09456@student.kul.pl).

 

Więcej informacji na temat konferencji na stronie Sekcji Historii Prawa.

 

plakat

 

*****************************************************

 

Sekcja Historii Prawa KNSP KUL

 

 

w imieniu organizatorów ma zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału

w

 

Międzynarodowej Konferencji Naukowej
pt. „Wojny XVII wieku - implikacje prawne, polityczne 
i gospodarcze. W czterechsetną rocznicę śmierci
Stanisława Żółkiewskiego”.

 

 

Konferencja odbędzie się dnia 26.10.2020 r. w formie on-line. Osoby zainteresowane udziałem biernym w konferencji proszone są o kontakt z koordynatorem Sekcji Danielem Majchrzakiem (daniel09456@student.kul.pl)

 

plakat

Autor: Judyta Dworas-Kulik
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024, godz. 09:00 - Judyta Dworas-Kulik