Po raz pierwszy w języku polskim zostały wydane Sentencje czyli drogi do świata ponadzmysłowego Porfiriusza, opatrzone aparatem krytycznym i komentarzem. Autorkami tłumaczenia i komentarza są Monika Komsta oraz Ewa Osek.

 

Porfiriusz był uczniem Plotyna i wydawcą Ennead w latach 263–301. Pisał komentarze do dialogów Platona i pism Arystotelesa, a ponadto także opracowywał i komentował traktaty Plotyna. Tezą niniejszej monografii jest wykazanie, że zachowane we fragmentach Sentencje są tożsame z syntezą (synagoge) filozofii Plotyna, będącą jednym z kilku zaginionych komentarzy Porfiriusza do Ennead.

 

Polski przekład Sentencji Porfiriusza posiada paralelny grecki tekst oryginalny. Prezentowane tłumaczenie stara się uwzględnić zarówno tradycję, w jakiej tekst powstał, a więc techniczny język właściwy platonizmowi, jak i wymogi współczesnej polszczyzny, tak aby tekst był zrozumiały zarówno dla znawców neoplatonizmu jak i dla szerszego grona odbiorców.

 

Do tłumaczenia został dołączony filozoficzny komentarz. Sentencje przedstawiają bowiem metafizykę zawartą w Enneadach Plotyna z naciskiem położonym na zagadnienia antropologiczne. Porfiriusz w Sentencjach przedstawił Plotyńską naukę o duszy, jej związku z ciałem, a także nakreślił drogę powrotu duszy do świata inteligibilnego. Dzieło składa się z krótszych i dłuższych zamkniętych całości, które mają być wskazówkami na drodze zrozumienia natury rzeczywistości i mogą umożliwić oczyszczenie duszy a także jej powrót do rzeczywistości prawdziwej.

           

Wydawcą Sentencji jest Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu.

 

 

 

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023, godz. 19:38 - Andrzej Zykubek