Dr hab. Sebastian Kwiecień

 

nr ORCID: 0000-0003-4858-794X

 

Życiorys naukowy:

 

W 2007 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, na podstawie rozprawy doktorskiej Kompetencje wojewody w okresie międzywojennym w świetle przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 7 czerwca 1927 roku o prawie przemysłowym, a przygotowanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Flagi. Przedmiotowa rozprawa doktorska posłużyła do opublikowania w roku 2010 monografii pt. Polskie prawo przemysłowe 1927–1939.

 

Jako osiągnięcie naukowe uzyskane po otrzymaniu stopnia doktora nauk prawnych w procesie habilitacyjnym przedłożył monografię zatytułowaną Polskie prawo gospodarcze okresu międzywojennego, Lublin 2016. Efektem pozytywnie przeprowadzonej procedury habilitacyjnej, w roku 2017 uchwałą Rady Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk prawnych. 

   

W ramach działalności popularyzującej naukę współpracował z Dziennikiem Gazeta Prawna, do którego pisał publikacje z zakresu praktycznych aspektów prawa pracy. Opracował również hasła encyklopedyczne umieszczone w Leksykonie administratywisty, Radom 2013 oraz Encyklopedii prawa administracyjnego, Warszawa 2010.

 

Poza działalnością naukową, wykonuje praktykę radcy prawnego, w ramach której jest autorem kilkudziesięciu ekspertyz i opinii prawnych na rzecz organów władzy publicznej oraz spółek prawa handlowego.

 

Prowadzone badania naukowe:

 

  • Twórczości pracownicza - prawo do utworu pracowniczego
  • Trolling prawnoautorski - zagadnienia związane z odpowiedzialnością naruszyciela
  • Praktyczne zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce w okresie międzywojennym ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa pracy

 

 

Wykaz ważniejszych publikacji naukowych wg prowadzonych badań:

 

Twórczości pracownicza - prawo do utworu pracowniczego

 

Trolling prawnoautorski - zagadnienia związane z odpowiedzialnością naruszyciela

 

Praktyczne zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej w okresie międzywojennym w tym również w kontekście regulacji prawa pracy

 

Pozostałe:

 

 

Zajęcia dydaktyczne:

 

Prowadzi wykłady z Przedsiębiorca jako pracodawca, Zarządzania zasobami ludzkimi, Ustroju władz administracyjnych, rządowych i samorządowych w II RP, Prawa zabezpieczenia społecznego. Prowadzi konwersatorium z Korporacyjnych zawodów prawniczych.

Autor: Paweł Nowik
Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023, godz. 09:34 - Karol Sołtys