Prawo kanoniczne dla prawników - studia podyplomowe
PRAWO KANONICZNE DLA PRAWNIKÓW
STUDIA PODYPLOMOWE
CEL STUDIÓW
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych z zakresu kanonicznego prawa małżeńskiego, procesowego, majątkowego i karnego. Istotną wartością w podjęciu studiów jest uwzględnienie nie tylko dorobku nauki, ale również praktyki w zakresie adwokatury kościelnej czy doradztwa postępowania kanonicznego. Służyć temu będzie zapoznanie słuchaczy w szczególności ze specyfiką funkcjonowania prawa kanonicznego oraz odmiennych zasad ich interpretacji.
ADRESACI
Adwokaci, radcy prawni, aplikanci, pracownicy kancelarii, którzy chcą poszerzyć własne kompetencje z adwokatury kościelnej czy doradztwa postępowania kanonicznego.
Absolwenci studiów prawniczych.
Studenci V roku studiów jednolitych magisterskich.
⇒ REKRUTACJA
⇒ KONTAKT
Nominacja profesorska
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 17 czerwca 2021 r. mianował ks. dr. hab. Krzysztofa Burczaka z Katedry Historii, Norm Ogólnych, Prawa Sakramentów i Instytutów Życia Konsekrowanego KUL profesorem nauk społecznych w dyscyplinie prawo kanoniczne.
Serdecznie gratulujemy!
Konferencja Naukowa "Posłannictwo Kościoła względem Narodu" oraz wręczenie Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia
Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego
oraz
Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
zorganizowali
Konferencję Naukową
"Posłannictwo Kościoła względem Narodu"
połączoną z wręczeniem Nagrody
im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Prymasa Tysiąclecia
która odbyła się 14 kwietnia 2021 r.
(Święto Chrztu Polski)
Szczegółowe informacje na stronie Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego (zob. więcej).
XI Ogólnopolski Konkurs Prawa Kanonicznego
10 marca 2021 r. odbył się XI Ogólnopolski Konkurs Prawa Kanonicznego. Został on przeprowadzony na platformie MS Teams. Tematem tegorocznego konkursu były: "Przestępstwa zarezerwowane Kongregacji Nauki Wiary".
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II reprezentowali członkowie Koła Naukowego: Julia Nowak, Zofia Stryszowska oraz Filip Czajkowski. Opiekunem drużyny był ks. dr Adam Jaszcz.
|
![]() |
![]() |
Konkurs rozpoczął się od rozwiązywania testu, następnie studenci odpowiadali na dwa wylosowane pytania. Na końcu uczestnicy rozwiązywali kazus drużynowy.
Z radością informujemy, że reprezentacja naszej Uczelni zdobyła III miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Serdecznie gratulujemy!
Wykaz czasopism MNiSW
⇒ Wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe (lipiec 2021)
***
⇒ Nowy, rozszerzony wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (luty 2021)
Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 lutego 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (⇒ zob. więcej)
Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (⇒ zob. więcej)
***
⇒ Nowe, rozszerzone wykazy czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych oraz wydawnictw monografii naukowych
Wykaz czasopism naukowych dla dyscyplin nauki prawne i prawo kanoniczne (grudzień 2019)
***
Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 lipca 2019 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów (⇒ zob. więcej).
***
⇒ Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (2019)
⇒ Wykaz czasopism naukowych dla dyscypliny prawo kanoniczne (2019)
⇒ Wykaz czasopism naukowych dla dyscypliny nauki prawne (2019)
***
W ewaluacji przeprowadzanej w 2022 r. za autorstwo artykułu naukowego opublikowanego w ostatecznej formie w latach 2017 i 2018 w czasopiśmie naukowym ujętym w wykazie czasopism naukowych ogłoszonym komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 stycznia 2017 r. przyznaje się liczbę punktów określoną w tym wykazie.
***
⇒ Ewaluacja jakości działalności naukowej
Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację
Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL
Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Uczelniany Samorząd Studentów KUL
Ruch Europa Christi
zorganizowali
Konferencję Naukową
Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego
w oczekiwaniu na beatyfikację
która odbyła się 30 stycznia 2021 r.
w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II
Szczegółowe informacje na stronie Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego (zob. więcej).
Nagrody i wyróżnienia FENIKS 2020
W kategorii nauki kościelne FENIKSA otrzymał
Leksykon Prawa Kanonicznego, red. Mirosław Sitarz, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 2019, kol. 3165, ss. 1692, ISBN 978-83-948764-7-0, ISBN 978-83-8101-301-7.
Wyróżnienia zostały przyznane książkom
Konkordaty Polskie. Historia i teraźniejszość, red. nauk. Józef Krukowski, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2019, ss. 518, ISBN 978-83-7306-836-0.
Sprawy kanonizacyjne za pontyfikatu papieża Benedykta XVI. Studium prawno-kanoniczne, Lidia Fiejdasz-Buczek, Wydawnictwo KUL, Lublin 2019, ss. 600, ISBN 978-83-8061-689-9.
Serdecznie gratulujemy.
PODZIĘKOWANIE
Święta i zbawienna jest myśl modlić się za zmarłych, aby od grzechu byli uwolnieni (por. 2 Mch 12, 38-45).
Wiara w życie po śmierci jest głęboko zakorzeniona w nas. Uczy nas o tym Kościół od całych pokoleń. Dla nas ta wiara łączy się z obietnicą wiecznego życia, jaką dał swym wyznawcom zmartwychwstały Chrystus. Nasi bliscy zmarli potrzebują modlitwy.
Z całego serca składam serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy z powodu śmierci mojego Taty śp. Pawła Syczewskiego wspierali mnie modlitwą i dobrym słowem.
Słowa wdzięczności kieruję w stronę wszystkich moich Koleżanek i Kolegów z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL za okazaną życzliwość a przede wszystkim za modlitwę w intencji mojego Taty.
Bardzo dziękuję O. prof. Ambrożemu Skorupie za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszoną homilię w dniu 30.11.2020 r w kościele akademickim KUL o godz. 12.30. Słowa podziękowania przesyłam również tym wszystkim, którzy uczestniczyli w tym nabożeństwie.
Duchowe wsparcie bliskich osób w takich trudnych momentach życia – jakim jest śmierć Taty jest wielkim skarbem.
Wszystkim składam serdeczne Bóg zapłać i zapewniam o swojej pamięci modlitewnej.
Z wyrazami szacunku.
Ks. Tadeusz Syczewski
PODZIĘKOWANIE
Wszystkim, którzy w ostatnim tygodniu okazali mi wsparcie duchowe, modlitwę oraz przekazali kondolencje z powodu śmierci mojego Taty śp. Józefa Fojta składam wyrazy szczerego podziękowania.
Księżom Profesorom serdecznie dziękuję w imieniu mojej mamy, brata i swoim za koncelebrację Mszy św. w siódmym dniu po śmierci Taty od Instytutu Prawa Kanonicznego oraz ofiarowane modlitwy.
Słowa szczególnego podziękowania kieruję do Ks. Dziekana Mariana Stasiaka za sprawowaną Mszę św., wygłoszoną homilię, a także za wcześniejsze modlitwy podczas mojej choroby. Księże Dziekanie, moje serce jest pełne wdzięczności.
Dziękuję także Koleżankom i Kolegom z Wydziału oraz Tym, którzy uczestniczyli bezpośrednio lub on-line w liturgii eucharystycznej w dniu 26 listopada br. w kościele akademickim KUL o godz. 12.30 i modlili się o łaskę życia wiecznego dla mojego Taty.
Wszystkich obejmuję wdzięczną pamięcią i modlitwą.
Elżbieta Szczot