Współpraca Wydziału Filozofii KUL z Państwowym Muzeum na Majdanku

Porozumienie_WF_PMM

 

W dniu 13 marca 2014 r. ks. dr hab. Marcin Tkaczyk, prof. KUL, Dziekan Wydziału Filozofii, oraz dr Tomasz Kranz, Dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, podpisali porozumienie w sprawie wzajemnej współpracy. Celem porozumienia jest organizacja praktyk oraz wolontariatów studenckich, które w szczególności skierowane są do studentów kierunku kulturoznawstwo. Sygnatariusze zobowiązali się do wzajemnej promocji i podejmowania inicjatyw edukacyjnych wśród studentów Wydziału, w tym uruchomienia w programie studiów kulturoznawstwa zajęć Muzea w miejscach pamięci jako zjawisko kulturowe, które poprowadzi dr Kranz.


LVI Tydzień Filozoficzny

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów

 Kartezjusz

 

 

W dniach 10-13 marca 2014 roku Koło Filozoficzne Studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II organizuje LVI Tydzień Filozoficzny, podtrzymując w ten sposób jedną z najstarszych tradycji Wydziału Filozofii. Tegoroczny Tydzień Filozoficzny nosi tytuł „Literatura i filozofia”. Z podjętą tematyką zmierzą się prelegenci z wielu polskich ośrodków naukowych.

 

Program Pdf

Serdecznie zapraszamy


Zebranie Sekcji Filozoficznej Wykładowców Filozofii Uczelni Katolickich w Polsce

W ramach Tygodnia Filozoficznego w dniu 11 marca 2014 r. (wtorek) o godz. 14.00 zapraszamy na zebranie Sekcji Filozoficznej Wykładowców Filozofii Uczelni Katolickich w Polsce, które poprowadzi ks. prof. Stanisław Janeczek, przewodniczący Sekcji. W tym roku podjęta zostanie problematyka dydaktyki etyki.

  • prof. dr hab. Andrzej Szostek MIC (KUL) - Etyka a religia
  • ks. prof. dr hab. Ryszard Moń (UKSW) - Maksymalizm czy minimalizm w etyce
  • dr hab. Ryszard Wiśniewski, prof. UMK - Absolutyzm etyki a problemy moralnej praxis
  • prof. dr hab. Lesław Hostyński (UMCS) - Wartości w świecie konsumpcji
  • ks. dr hab. Alfred Wierzbicki, prof. KUL - Idea etyk zawodowych

Zebranie odbędzie się w sali 208 (Gmach Główny).


Miejskie stypendia dla studentów i doktorantów

UM Lublin_programstypendialny

Miło nam poinformować, że p. mgr Łukasz Cięgotura, doktorant Wydziału Filozofii KUL, otrzymał stypendium z "Miejskiego programu stypendialnego dla studentów i doktorantów". To wspaniałe wyróżnienie zostało przyznane w szczególności za organizację wykładów im. ks. Stanisława Kamińskiego, na które zapraszani są znani filozofowie z zagranicznych ośrodków naukowych. Uroczystość wręczenia listu gratulacyjnego od dra Krzysztofa Żuka, Prezydenta Lublina, odbyła się 25 lutego 2014 r. w Trybunale Koronnym.

Gratulujemy!


Filozof na rynku pracy

Abstrakcyjna, nieżyciowa, zbędna – tak postrzegana jest filozofia. Okazuje się jednak, że absolwenci tego kierunku bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy. [...]

 

W dyskusji o szkolnictwie wyższym filozofia to dyżurny chłopiec do bicia, jako nauka w porównaniu choćby z dziedzinami inżynieryjnymi zupełnie nieprzydatna, a okazało się, że wskaźniki bezrobocia dla absolwentów tego kierunku są śladowe. [...]

Zapraszamy do lektury interesującego artykułu Joanny Podgórskiej w Polityce z 4 marca 2014 r.
- Podgorska_Polityka_10_2013s40.pdf

 

www.facebook.com/kul.filozofia

www.facebook.com/lubie.filozofie

 

 

Czytaj dalej...

Kultura i mecenat

Katedra Teorii Kultury i Sztuki KUL zaprasza do udziału w konferencji Kultura i mecenat, która odbędzie się w dniach 20-21 listopada 2014 r.

 

Dodatkowe informacje


IV Ogólnopolski Międzyuczelniany Konkurs Oratorski

 

 

Koło Naukowe Studentów Retoryki Stosowanej oraz Katedra Semiotyki i Retoryki Dziennikarskiej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej zapraszają do udziału w IV Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Oratorskim, który odbędzie się 4 marca 2014 r. (wtorek) o godz. 14.00 w Auli Muzykologii (s. C-1030). Konkurs odbędzie się w czterech kategoriach: artystycznej, retorycznej, interpretacji tekstu biblijnego i wypowiedzi improwizowanej. Po konkursie wystąpi zespół muzyczny Arcana Dulcis.

Czytaj dalej...

Odszedł do Pana Prof. Adam Rodziński

25 lutego 2014 r. zmarł Prof. Dr hab. Adam Rodziński, Absolwent i Nuaczyciel Akademicki Wydziału Filozofii i Wydziału Nauk Społecznych KUL. W roku akad. 1976/77 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Filozofi, zaś w roku akad. 1979/80 dziekana.

Msza św. żałobna za śp. Prof. Rodzińskiego zostanie odprawiona 28 lutego 2014 r. (piątek) o godz. 19.00 w Kościele Akademickim KUL, natomiast obrzędy pogrzebowe odbędą się 1 marca 2014 r. (sobota) o godz. 12.30 w kaplicy na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

 

Z głębokim żalem żegnamy cenionego Etyka i Filozofa Kultury oraz zasłużonego Nauczyciela i Wychowawcę, polecając Go Bożemu Miłosierdziu

 

Więcej...


Józefa Życińskiego koncepcja relacji między religią a nauką

 

Łączyć, poszukiwać elementów wspólnych, nie niszcząc przy tym różnorodności i okazując szacunek dla każdego człowieka – to zdaniem prof. Piotra Gutowskiego klucz do zrozumienia duszpasterskiej działalności zmarłego przed trzema laty metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego. [artykuł]