IV Dzień Kulturoznawcy - Oblicza współczesnej kultury

kliknij, aby pobrać plakat

 

Koło Naukowe Studentów Kulturoznawstwa KUL zaprasza 8 kwietnia (wtorek) na IV Dzień Kulturoznawcy pod hasłem

 

Oblicza współczesnej kultury.

 

Dzień Kulturoznawcy odbędzie się w budynku Instytutu Kulturoznawstwa, Droga Męczenników Majdanka 70/3, sala 221, 2 piętro.


Kierunki studiów na Wydziale Filozofii

Licealisto i Maturzysto,

Studencie i Absolwencie studiów zawodowych,

 

Wydział Filozofii zaprasza na unikatowe w polskim systemie kształcenia wyższego studia na kierunkach:

 

Zapraszamy na studia w miejscu wyjątkowym - na jednym z najlepszych Wydziałów Filozofii w Polsce! Przez prawie ćwierć wieku, najpierw jako ksiądz docent, potem biskup, arcybiskup i kardynał, pracownikiem naszego Wydziału był Karol Wojtyła, który kierował Katedrą Etyki aż do pamiętnego konklawe w październiku 1978. Nasz Profesor został Nadzwyczajnym Papieżem, Papieżem, który niebawem zostanie ogłoszony Świętym.

 

 

 

 

Czytaj dalej...

Retoryka w zastosowaniach

Wydział Filozofii zaprasza na
Ogólnopolską konferencję naukową pt.


Retoryka w zastosowaniach

 

Lublin 8-9 kwietnia 2014

 

8 kwietnia, Aleje Racławickie 14
Gmach główny KUL, sala GG-208

9 kwietnia, Droga Męczenników Majdanka 70, sala DMMII-106

 

kliknij, aby pobrać plakat    

 

Czytaj dalej...

Porozumienie Wydziału Filozofii KUL z Gimnazjum nr 3 w Lublinie

Porozumienie Wydziału Filozofii KUL z Gimnazjum nr 3 w Lublinie

Miło nam poinformować, że Wydział Filozofii KUL podpisał porozumienie o współpracy z Gimnazjum nr 3 w Lublinie im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP. Przedmiotem umowy jest wzajemna wymiana wiedzy i kompetencji, realizowana poprzez różne formy działalności na płaszczyźnie oświatowej i kulturalnej, w szczególności poprzez wykorzystanie potencjału naukowo-dydaktycznego Wydziału. Podjęta współpraca ma służyć podnoszeniu jakości kształcenia oraz kwalifikacji nauczycieli, pogłębianiu zainteresowań uczniów i ukazywaniu najnowszych osiągnięć badawczych z szeroko rozumianego zakresu nauczania i wychowania, zarówno w duchu misyjnego przesłania KUL, twórczo urzeczywistniającego harmonię między nauką i wiarą, jak i myśli Profesora Mieczysława A. Krąpca OP, patrona szkoły, wieloletniego Dziekana Wydziału Filozofii i Rektora KUL.


Nagroda im. ks. Idziego Radziszewskiego dla s. prof. Zofii Zdybickiej

Siostra Profesor Zofia Zdybicka

 

Siostra Profesor Zofia Zdybicka została laureatką Nagrody im. Idziego Radziszewskiego, przyznawanej co roku przez Towarzystwo Naukowe KUL "za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego". Publiczne Zebranie Towarzystwa Naukowego KUL, podczas którego będzie miało miejsce wręczenie Nagrody, odbędzie się 28 marca 2014 r. o godz. 16.00 w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

 Siostro Profesor, serdecznie gratulujemy!

Zachęcamy do lektury:

Galeria


Odszedł do Pana Profesor Andrzej Grzegorczyk

Społeczność Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przyjmuje ze smutkiem, ale również z chrześcijańską nadzieją, wiadomość, że 20 marca 2014 roku odszedł do Pana Profesor Andrzej Grzegorczyk, Członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, światowej sławy logik, wybitny filozof i etyk, odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, działacz Klubu Inteligencji Katolickiej i orędownik poszukiwania ponad podziałami porozumienia między ludźmi.

Świeć, Panie, nad Jego duszą!

 

o. Marcin Tkaczyk

Dziekan Wydziału Filozofii

 

Msza święta pogrzebowa Śp. Andrzeja Grzegorczyka rozpocznie się o godz. 13.30 w piątek, 28 marca br., w kościele św. Jakuba na Placu Narutowicza w Warszawie. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu w Pruszkowie (wyjazd na cmentarz podstawionym autobusem). 


NASZ PROFESOR PAPIEŻEM - prapremierowa projekcja filmu

 
 
27 marca 2014 r. zapraszamy na prapremierową projekcję filmu w reżyserii Grzegorza Linkowskiego pt. NASZ PROFESOR PAPIEŻEM - Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, godz. 18.00.

W 1954 roku ks. Karol Wojtyła rozpoczął 24-letnią pracę na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w Katedrze Etyki. Kierował nią aż do wyboru na papieża.
Czytaj dalej...

Jak pogodzić rozum i wiarę?

Józef Życiński - Transcendencja i naturalizm

 

 

  • Jakie jest miejsce człowieka we wszechświecie w odniesieniu do Boga?
  • Jakie są możliwości i potrzeby poznawcze człowieka?
  • Czy istnieje konflikt między badaniami teologii i nauk przyrodniczych?

 

18 marca 2014 r. na Zamku Lubelskim odbyło się spotkanie wokół wydanej pośmiertnie książki abp. Józefa Życińskiego pt. Transcendencja i naturalizm.

 

Relacje: Gość Niedzielny, TVP Lublin

 

Czytaj dalej...

Relacja nauka - wiara. Nowe ujęcie dawnego problemu

Relacja nauka - wiara. Nowe ujęcie dawnego problemu

 

Zapraszamy do lektury książki pt. Relacja nauka - wiara. Nowe ujęcie dawnego problemu pod red. ks. Jacka Golbiaka i Moniki Hereć. Monografia jest zbiorem referatów wygłoszonych podczas organizowanego w dniach 11-14 marca 2013 r. przez Koło Naukowe Studentów Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych oraz Koło Filozoficzne Studentów KUL 55. Tygodnia Filozoficznego pod hasłem Nauka i wiara - nowe ujęcie dawnego problemu.